Kontaktuppgifter
 
 
TD Tech Data AB
Växel: 08-795 20 00 (mån-fre 08:00-17:00) info@techdata.nu

Postadress: TD Tech Data AB, Box 56, 163 91 STOCKHOLM
Besöksadress kontor: Fagerstagatan 18B, Spånga
Besöksadress lager: Lillsjövägen 19, 136 50 JORDBRO
Organisationsnummer: 556231-4533
Bankgiro: 359-8042 (SEB)

Ditt kundkonto: kundkonto@techdata.nu
För upplägg av kunduppgifter, ändringar av adresser och telefonnummer, pinkoder till webb mm

Innan order: 08-795 39 20 (mån-fre 08:30-17:00)
Innesälj hanterar alla frågor innan ordern är lagd såsom produktfrågor, kompatibilitetsfrågor mm. De kan även ta en order på telefon.

Order: www.techdata.nu eller order@techdata.nu
Enbart beställningar. Ej avbokningar, frågor mm

Efter order: 08-795 39 70 (09:00-12:00, 13:00-16:00) kundservice@techdata.nu
Kundservice hanterar alla ärenden efter att ordern är lagd såsom avbokningar, returförfrågningar, leveransfrågor kring beställda produkter, transportskador och saknat gods, krediteringar.

Licenser: license@techdata.nu eller 08-795 20 50 (08:30-12:00, 13:00-16:30)
Frågor och order på licenser för Microsoft, Adobe, Symantec, Intel Security, Nuance, ESET & Smartsign.

Kredit: creditdepartment@techdata.nu (09:00-12:00, 13:00-16:00)
Fakturor, betalningar, limiter mm. Ej krediteringar

Web och elektroniska kopplingar: ecomsweden@techdata.nu
Ecom hanterar alla frågor om datapack, xml, edi, shop in shop. Ej pinkoder till webb.

Behöver du kontakt med en produktspecialist?
license@techdata.nu (Microsoft, Adobe, Symantec, McAfee, Nuance & Smartsign, Oracle, VMware, Veeam, Red Hat, Adobe Enterprise, Veritas)
networking@techdata.nu (HPE Networking, SonicWall, APC, Eaton)
cisco@techdata.nu (Cisco)
ibm.sw@techdata.nu eller ibm@techdata.nu  (IBM)
server@techdata.nu eller storage@techdata.nu  (HPE Server & Storage)
 
 
© Tech Data Corporation, 2018
Tech Data and Tech Data logo are registered trademarks of Tech Data Corporation in the United States and other countries. All other trademarks are the property of their respective owners.